MCP4251-502E/SL
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4251-502E/SL
  • 1
Digital Interface : Serial (SPI)
Operating Supply Current : 1 mA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 5 kOhms
Wiper Memory : Volatile
Package / Case : SOIC-14
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Tube
Series : MCP4251
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V