MCP4241T-502E/ML
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4241T-502E/ML
  • 1
Digital Interface : Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current : 550 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 128
Resistance : 5 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : QFN EP-16
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Series : MCP4241
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V