DS1856B-050+
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
DS1856B-050+
  • 1
Digital Interface : Serial (2-Wire)
Operating Supply Current : 1 mA
Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 50 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : TSSOP-16
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Tray
Series : DS1856B
Operating Supply Voltage : 2.8 V to 5.5 V